Hvordan til at Tackle de tre store understreger tilknyttet hver hjemme-baseret virksomhed

At eje din egen hjemme-baseret virksomhed er i det store og hele en meget givende, spændende bestræbelse. Du kan angive din egen tidsplan, og hvor du ønsker, når du ønsker. Du kan oftentimes give afkald på pendler til en “fast arbejde” og spare penge på gas og andre “finesser” der er dyre i verdens arbejde om dagen, såsom frokoster, parkering gebyrer mv.

Er der uventede faldgruber og ulemper, men i at eje og drive af en hjemme-baseret virksomhed. Nogle er psykologisk, nogle er følelsesmæssigt, og andre er rent fysisk. De uventede belastninger af en hjemme-baseret forretning er virkelig en af de største hindringer, der skal overvindes af virksomhedsejere. Mange nye virksomhedsejere er uforberedt på, hvor meget stress er involveret, faktisk.

Hjemme-baseret virksomhed understreger falder normalt i tre overordnede kategorier:

Psykologisk: Medarbejdere, finanser, juridisk og operationer

Følelsesmæssige: Familie, venner, ændring af personlige rutiner, personlige forstyrrelser, Isolation

Fysisk: Stillesiddende livsstil, dårlige spisevaner, overanstrengelse

Mange virksomhedsejere, for at forhindre den psykologiske stress vil have planer på plads til at håndtere disse særlige stressfaktorer, før deres forekomst. Dette er en proaktiv tilgang, der er uendeligt meget bedre end at have en reaktiv tilgang til disse hændelser.

Hver virksomhedsejer skal have en økonomisk plan på plads for gange når ordrer eller klienter er få og langt imellem (langsom gange), samt en god revisor at kalde når det er nødvendigt. Hver virksomhedsejer skal også have en advokat, som de har tillid til og kan slå for rådgivning om nødvendigt (vi bor i et meget proceslysten samfund). Og hver virksomhedsejer skal have en plan for sygdom blandt medarbejdere og ansættelses- og afskedigelsesregler protokoller fast på plads. Maskiner og udskiftning af business forsyninger bør også være godt planlagt i advance, og købte overensstemmelse godt lagt ud planer for udgifter.

Lederevner skal udvikles som en ny virksomhedsejer, der er vant til at være en del af et team, vil finder arbejde alene og “er i afgift” en lidt vanskelig overgang i første omgang. Bøger på lederevner vrimler og det er en god idé at lave målinger på udvikling af disse proaktivt undgå den psykiske stress, der kommer med denne ændring i roller. Arbejde alene og at træffe beslutninger alene er helt forskellig fra overensstemmelsesattesten og beslutninger truffet inden for en gruppe.

Hvis en proaktiv fremgangsmåde, de psykologiske belastninger af en ny virksomhed kan nemt forebygges, eller i det mindste mindsket.

De følelsesmæssige belastninger af en hjemme-baseret virksomhed er som regel en smule mere vanskeligt at fastslå og løse når de opstår. Nogle af disse stressfaktorer kan komme direkte fra velmenende familie og venner, desværre, og tilgangen er naturligvis meget forskellige. Da en hjemme-baseret forretning er direkte bundet normalt til hjemmet liv af en person, er der mindre chance for at undslippe disse understreger, end med en traditionel metode til beskæftigelse. En ny fødsel i en familie, en død af en elsket, sygdom eller blot en ændring af tidsplanen for en anden familiemedlem, kan stærkt påvirke daglige arbejdsgange og rutine af en hjemme-baseret virksomhed.

Derudover kan familie og venner Se virksomhedsejer som “at være til deres rådighed” hele dagen nu, som virksomhedsejeren er nu “hjem” meget af tiden. Disse velmenende individer kan ringe eller besøge hele tiden og forventer også virksomhedsejeren at tage sig af deres behov inden for erhvervslivets behov. Dette er den enkle menneskelige natur, men er meget distraherende for virksomhedsejeren. Den eneste måde, hvorpå dette kan løses med succes er at gøre planer godt god tid foretage ændringer i rutine, hvis det er muligt, og justere tidsplanen således, som sker ændringer. Nå betydning familie og venner har brug at vide med sikkerhed, at der er “normal arbejdstid” og “personlig timer” og en virksomhedsejer skal stå fast på deres beslutsomhed med hensyn til disse spørgsmål.

Understrege over følelsesmæssige stress vil blot eskalere en allerede stressende situation.

En anden uventet følelsesmæssige stress kommer mange gange fra følelsen af isolation og ensomhed, virksomhedsejere kan opleve. Virksomhedsejere er mange gange uforberedt på den tid de nu finde de bruger alene inden for parametrene for deres hjemme-baserede virksomheder. En hjemme-baseret virksomhedsejer, mens lettet over at forlade arbejdsstyrken, undertiden ikke indse, at arbejdsstyrkens givet sociale muligheder, der er nu forsvundet fra deres liv. Mange timer kan tilbringes alene hver dag, hvilket kan føre til ensomhed og selv depression i nogle tilfælde.

Den bedste tilgang til bekæmpelse af denne form for isolation er aktivt planlægge sociale muligheder. Planlagte udflugter med familie og venner bør gøres regelmæssigt. Virksomhedsejere kan også slutte sig til lokalgrupper, der udsætter dem for andre virksomhedsejere eller andre inden for Fællesskabet. Det lokale handelskammer og andre frivillige grupper er en fantastisk måde at skabe forbindelser til virksomheder og også forbedre de sociale erfaringer af virksomhedsejere. Ingen kan eksistere i et tomrum, så de sociale aspekter af en virksomhed ikke kan ignoreres.

Endelig, eje og drive din egen hjemme-baseret virksomhed bringer med det nogle rent fysiske belastninger. Ligesom de fleste kontor job, kan en hjemme-baseret virksomhed føre til en mere stillesiddende livsstil, som ejere kan tilbringe det meste af deres dage i ledelsen af virksomheden, faldt i en kontorstol, eller krum over en computer, afhængigt af kravene i virksomheden. På grund af de lange timer involveret i enhver forretning, business ejere kan også spise “on run”, er sensationsprægede hvad til deres rådighed, snarere end planlægning måltider, som bringer deres ernæring. Stillesiddende livsstil og dårlige spisevaner kan føre til vægtøgning og andre fysiske lidelser forbundet med dårlige spisevaner og stillesiddende livsstil: højt kolesteroltal, manglende energi, tab af muskeltonus og en mangel på D-vitamin fra at være indendørs mere end sædvanligt.

Den stillesiddende livsstil er den nemmeste dog understreges at undgå eller ændre. Alt det kræver er en dedikation til en øvelse rutine, der omfatter en form for daglig motion, og en tilslutning til en kost, der er godt planlagt og nærende. Bare nogle planlægning er nødvendig og nogle viljestyrke for at holde fokus på at opnå fysisk aktivitet dagligt og god ernæring. Det ville være gavnligt, hvis det overhovedet er muligt, at deltage i et fitnesscenter eller motionscenter, som de fysiske og følelsesmæssige belastninger kan undgås ved tilhører en, som et motionsrum giver også sociale muligheder. Selv en simpel gåtur hver dag kan øge motion, eksponering for sollys, og skabe sociale muligheder.

En tendens til at gøre for meget hver dag, er et syndrom, mange virksomhedsejere blive offer for også. Overanstrengelse kan efterlade nogen løbe ned og åbne for mange sygdomme, som immunsystemet bliver kompromitteret. En virksomhedsejer er selvfølgelig meget glade og energiske om virksomheden, hvilket kan føre til dette syndrom af overanstrengelse. En tidsplan bør opretholdes for at bekæmpe dette syndrom, med sæt til “doing business” og Angiv timer for “afslapning” inkluderet i hver dag. Forsøger at gøre for meget hele tiden bare fører virksomhedsejere i et fald i produktiviteten i stedet for en forøgelse af produktiviteten.

Som du kan se, kan at have en hjemme-baseret virksomhed, mens meget givende på mange måder have mange skadelige virkninger på de fysiske, mentale og følelsesmæssige stater af virksomhedsejere. Mange virksomhedsejere fail at planlægge for disse ændringer, og alligevel, hvis planlægning udføres, de negative virkninger kan minimeres til en stor grad.

Hvis en virksomhedsejer tager sig af sig selv og deres egne behov, samlede, vil virksomheden også profit fra denne positive adfærd! En glad, sund virksomhedsejer betyder en glad, sund forretning!

Add a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.