Book Resumé: E-myten Revisited

Nogensinde spekulerer på, hvorfor de fleste små virksomheder-uanset hvordan enorme indsats, de lægger i deres bestræbelse–stadig mislykkes? Micheal Gerber afslører svar i denne bog. I overensstemmelse hermed, fremtiden for små virksomheder kredser i kun tre filosofier: e-myth (entrepreneurielle myte), turn-key revolution og udvikling forretningsproces.
E-myten
E-myte, eller den entrepreneurielle myte, udviklet sig fra en meget dødelig antagelse–at succes i enhver virksomhed opnås blot ved at opsummere følgende: iværksætter ønske om at eje en virksomhed plus visse mængden af kapital, han lægger i plus den knowin g målrettede avancebeløbet.
Lidt vidste iværksætterne, at denne antagelse stave katastrofe i stedet for succes. Iværksættere har brug at lære at fokusere mere på virksomheden — de mennesker, der er involveret i det og de faser, det normalt gennemgår. Viden om disse kan gemme små virksomheder fra at opleve entrepreneurielle beslaglæggelse — en fase, hvori en iværksætter går gennem følelsen af opstemthed, udmattelse og fortvivlelse.
Små virksomheder består hovedsagelig af tre hovedpersoner nemlig: tekniker (handlingsmenneske og builder), manager (planner) og iværksætter (den dreamer, visionær). Små virksomheder har desuden forskellige liv faser. Disse er: vorden (teknikerens fase); ungdomsårene (at få nogle hjælp fase); ud over komfortzone; og modenhed og den entreprenante perspektiv.
Turn-key Revolution
Så underforstået af selve termen, Turn-key Revolution taler om de forskellige transformationer på den måde, virksomheder styres og bør forvaltes. Et meget fremtrædende eksempel er indførelsen af McDonalds tanken om business format franchise til erhvervslivet.
Business format franchise har sat dramatisk tur rundt om fremtiden for små virksomheder. Her, berettiger en franchisegiveren franchisetageren at eje rettighederne til hans hele business system. Dette format er forankret på troen på, at det rigtige produkt af en virksomhed er dens salg teknik i stedet for hvad det sælger.
Business udviklingsproces
Business udviklingsproces er svar på den endeløse dynamik i erhvervslivet. Det udstyrer iværksætteren med de nødvendige værktøjer til at foregribe de løbende ændringer sker omkring. Processen består af tre elementært faser: innovation, kvantificering og orkestrering.
Business udviklingsprogram kræver følgende aspekter skal defineres:
Deres primære mål. Ejerens primære mål bør centrere på hvad han virkelig ønsker, behov og ønsker for sit liv. Definere dette vil skubbe ejer til at forfølge hans definerede entrepreneurielle drømme.
Din strategiske mål. Dette indeholder standarder, hjælper ejeren nå sit mål for sin virksomhed. Dette skal besvare spørgsmålet: Hvad formål, vil dette være mit primære mål?
Din organisationsstrategi. Virksomhedsejere bør lære at værdsætte værdien af organisatoriske strukturer. Nogle punkter at overveje, er at organisere omkring personligheder, organisere din virksomhed, og Placer kontrakt.
Din strategi. Som ejer bør du genkende sandheden ikke der afhænger af en vellykket gennemførelse af en strategi på de mennesker, der kunne gennemføre det, men på systemet i stedet.
Dine folk strategi. Dette henviser til den tilgang, du vælge mod dit folk og deres arbejde. For at gøre folk sætter pris på det arbejde, de gør, skal du gøre dem forstå idéen bag hver af deres opgavetildelinger.
Din markedsføringsstrategi. Her er fase, hvor alle opmærksomheden pludselig skifter fra ejeren til kunden. Du afsætte din personlige mål først og begynder at fokusere på kundens behov.
Dine systemer strategi. Der findes tre typer af systemer i en forretning: de hårde, bløde-systemer og oplysninger systemerne. De hårde systemer henviser til alle dem i din virksomhed, der er livløse og har intet liv. De bløde systemer henviser til alle dem, der kunne være levende eller døde. Informationssystemer er alt andet i den virksomhed, der giver dig oplysninger om hvordan de to tidligere systemer interagerer.

Add a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.